Čo o našej obci napísali novinári

Prešovský korzár, 04.11.2014: V obci Široké postavili pamätník zo živých stromčekov
Odkaz na stránky denníka tu...

Prešovský korzár, 29.12.2012: Široké má vlastnú menu, platí aj v obchode
Odkaz na stránky denníka tu...

Hlavné správy.sk, 29.12.2012: Športovo-oddychové centrum v Širokom vyrastie do štyroch rokov
Odkaz na stránky online denníka tu...

 

Hlavné správy.sk, 29.12.2012: ŠIROKÉ: História obce pod Braniskom siaha do 13. storočia
Odkaz na stránky online denníka tu...

 

TASR, 29.12.2012: Dedičstvo starých otcov v Širokom zachováva mapa chotárnych názvov
Odkaz na stránky online denníka tu...

 

Prešovský korzár, 8.7.2010: V Širokom sa počas osláv bude platiť špeciálnou menou
Odkaz na stránky denníka tu...


 

Prešovský korzár, 7.6.2005: Na výrobu maxitorty v Širokom spotrebovali tisíc vajec 

Maxitorta s rozmermi 130 cm x 240 cm bola jedným z prekvapení, ktoré obec Široké v Prešovskom okrese pripravila v rámci osláv 685. výročia prvej písomnej zmienky o obci.

Oslavy, na ktorých nechýbali rodáci sa konali v nedeľu. Začali sa svätou omšou, obetovanou za všetkých, ktorí sa v Širokom narodili a ktorí tvorili históriu obce a pričinili sa o jej rozkvet. Hlavná časť osláv sa konala v miestnom kultúrnom dome. Starosta obce udelil sedem cien osobnostiam, ktoré svojou prácou prispeli k dobrému menu obce. Súčasťou osláv bolo aj odhalenie pamätnej tabule jazykovedcovi Samuelovi Cambelovi, ktorý navštívil Široké v roku 1904.

Po oficiálnom programe nasledovala sladká časť osláv - krájala sa maxitorta. "Hm, vyzerá dobre, na zjedenie," zažartoval ktosi v rade. Kým ľudia čakali na svoj sladký kúsok, niektorí chlapi si vyskúšali silu rúk v súťaži v držaní krígľa s pivom. Manželské dvojice si zas zmerali svoju šikovnosť v súťaži, kto vyzbiera počas jednej minúty najviac päťdesiathaliernikov od ľudí. Veľkú radosť mali aj malí návštevníci osláv, ktorí sa mohli do sýtosti vyskákať v gumenej žirafe.

Nápad upiecť na oslavy maxitortu skrsol starostovi obce Stanislavovi Bartošovi. Zrealizovala ho rodáčka zo Širokého Kristína Magdová. "Oslovil ma starosta, aby som na oslavy obce upiekla tortu. Povedal mi, čo na nej chce mať," prezradila cukrárka, ktorá sa nám priznala, že mala trochu obavy, ako to celé s pečením dopadne.

Pri výrobe maxitorty pomáhali K. Madgovej dve pracovníčky. "Zapojili sa manžel a aj syn." S výrobou začali v piatok ráno a posledné úpravy dokončili v nedeľu. A čo všetko potrebovali na výroby maxitorty? "Päťdesiatpäť kíl kryštálového cukru, tisíc vajec, šesť kíl práškového cukru, 35 kíl polohrubej múky, 28 kíl masla, 2 kilogramy orechov, kakaa, dve kila vanilky, päť kíl marcipánu, liter a pol rumu, päť litrov sirupu, dva litre citrónovej šťavy a 36 kíl marhuľového džemu. Na torte ste mohli vidieť domy, kostol, kultúrny dom, kopce i tunel Branisko.

"Na oslavy obce chodievame každý rok, páčia sa nám. Predsa, človek tu býva, tak ho to zaujíma. A okrem toho dcéra Veronika vystupuje v kultúrnom programe," povedala nám pani Čuchránová zo Širokého. Na oslavy sa prišla pozrieť s celou rodinou a nechýbala aj jej sestra s deťmi. Ako nám ešte prezradila, tortu ešte nejedli. "Čakali sme v rade na cukrovú vatu, ale určite nepôjdeme domov, kým z nej neochutnáme," dodala so smiechom. 


 

Prešovský korzár, 17.12.2001: Dzurinda otvoril Materskú školu v Širokom 


Tridsaťosem mesiacov intenzívnych prác predchádzalo včerajšiemu otvoreniu Materskej školy v obci Široké (okres Prešov). Pásku prišiel v rámci svojej návštevy východu prestrihnúť premiér SR Mikuláš Dzurinda. Predseda vlády sa na včerajšom otvorení škôlky podieľal, keď z finančnej rezervy predsedu vlády pridelil na zariadenie interiéru 300-tisíc korún. Premiér Dzurinda na margo svojej pomoci tvrdí, že ju poskytne všade, kde to má zmysel. „Je veľmi dôležité, aby sme nepozerali len na veľké stavby, ako je tunel Branisko. Vieme veľmi dobre, ako sú takéto zdanlivo malé stavby dôležité pre ľudí," povedal na otvorení škôlky prítomným premiér Dzurinda.

Starosta Širokého Stanislav Bartoš vo včerajšom príhovore uviedol, že od mája 1998 sa na svojpomocnej stavbe materskej školy pre deväťdesiat detí zúčastnilo okolo 150 pracovníkov. Premiér Dzurinda ho pochválil, že na prácu využil nezamestnaných vo forme verejnoprospešných prác. Zmysel vybudovať škôlku v Širokom podľa všetkého nevidel len premiér. Starosta Bartoš v príhovore uviedol, že po tom, čo na zariadenie budovy prispel premiér, peniaze priložili i Aliancia nového občana a jej predseda Pavol Rusko sumou 180-tisíc korún. V rámci svoje predvolebnej kampane prispelo i HZDS prostredníctvom nového župana Petra Chudíka jedenástimi tisíckami. 


 

KORZÁR, 9.5.2000: V Širokom pokrstili unikátnu publikáciu 


Slávnostná atmosféra sa niesla počas prvej májovej nedele obcou Široké. Práve v tento deň si pripomenuli 680. výročie prvej písomnej zmienky o svojej obci. Popoludní sa miestny kultúrny dom začal zapĺňať obyvateľmi Širokého, pre ktorých organizátori pripravili kultúrny program pod názvom Žijeme v roku 2000. Ten bol, hoci v týždňovom predstihu, venovaný aj Dňu matiek.

Snáď najočakávanejším momentom celého programu bol krst unikátnej publikácie o širockom chotári, ktorá je ojedinelá na celom Slovensku. Jej autorom je František Neupauer, rodák zo Širokého. "Mapa obsahuje 254 chotárnych a zemepisných názvov a tiež ich históriu. Venoval som ju Širokému pri príležitosti 680. výročia prvej písomnej zmienky o obci. A ako som prišiel na nápad zostaviť takúto publikáciu? Bolo to pred piatimi rokmi, keď som v Martine zháňal materiály ku 675. výročiu obce. Vtedy som si všimol, že pri otázke o názvoch honov /hon je kus poľa - pozn. red./ nebola najaká odpoveď. To ma trochu zamrzelo, a tak som oslovoval starších obyvateľov Širokého, ktorý si pamätali názvy chotárov. Mnohí si pamätali aj históriu jednotlivých názvov, ďalší upresnili miesto, kde sa jednotlivý chotár nachádzal. Ľudia mi o chotároch vďačne porozprávali, veď sú to vlastne ich spomienky na mladosť. Som veľmi rád, že odteraz má mapa svoje esto v každom jednom dome v Širokom", prezradil autor publikácie, ktorému starosta obce udelil čestné občianstvo obce Široké.

Toto a ďalšie ocenenia prevzali v nedeľu desiati občania Širokého, ktorí sa najviac zaslúžili o rozvoj obce. Po kultúrnom programe pokračovali oslavy na priestranstve pred obecným úradom. Na svoje si prišli Širočania, ktorí sa rozhodli uhasiť smäd v pivárskej súťaži, ale aj deti, na ktoré čakalo množstvo atrakcií. Oslavy vyvrcholili v skorých ranných hodinách tanečnou zábavou, na ktorej sa spoločne zabávali mladí a aj tí skôr narodení. 
 


Prešovský denník, 3.5.1999: Diaľničným tunelom pod Braniskom prešli v sobotu prvé autá


Korytné/Široké - Streľba fliaš šampanského, spev a veselá vrava zavládli v sobotu popoludní hlboko v útrobách Braniska. Predchádzalo tomu prerážanie umelo postavenej steny z betónu a skál, čestné hlásenia baníkov v rovnošatách o prerazení tunela so slávnostnými prípitkami.

Prvý slovenský diaľničný tunel v dĺžke 4822 metrov naši baníci prerazili za 23 mesiacov. Skutočné prerazenie, ako sme už informovali sa uskutočnilo v utorok 27. apríla popoludní. Tunel bol vyrazený s nevídanou presnosťou. Merateľné odchýlky dosiahli 11 až 17 milimetrov pri dovolenej tolerancii 100 milimetrov. Na slávnostnom zhromaždení baníkov po posvätení tunela predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda mimoriane ocenil fakt, že na tejto zatiaľ najväčšej diaľničnej stavbe na Slovensku, nedošlo v podzemí k žiadnemu vážnemu pracovnému úrazu. Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Gabriel Palacka zdôraznil, že napriek ekonomickým problémom vláda SR urobí všetko pre to, aby sa našli zdroje na dokončenie tunela podľa pôvodného harmonogramu. Minister hospodárstva SR Ľudovít Černák ocenil výkon dodávateľov, ktorý ich radí medzi špičku, a pripomenul, že túto náročnú stavbu začala predchádzajúca a plynulo dokončuje súčasná slovenská vláda.

Branisko razili z dvoch strán. Zo západného portálu nad obcou Korytné Banské stavby Prievidza, z východného portálu pri obci Široké Združenie Spiš, ktoré tvoria firmy ŽELBA, URAN PRES, a Geotechnik.

Po slávnostnom zhromažení päť áut s hosťami a novinármi po prvý raz prešlo tunelom od západu na východ. Prvá polovica tunela s dvomi jazdnými pruhmi má byť uvedená do prevádzky začiatkom roku 2002. 

 
LÚČ - východoslovenské noviny, 15.4.1999: Ušľachtilá záľuba hlavy obce Široké - Ing. Stanislav Bartoš je od roku 1995 aj redaktorom novín - Spravodaja Branisko 

Napriek tomu, že starosta obce Široké, s 2300 obyvateľmi druhej najväčšej dediny v okrese Prešov Ing. Stanislav Bartoš má starostí neraz aj vyše hlavy. Na jeseň 1995 si povedal, že pre svoju rodnú viesku musí vykonať ešte niečo výnimočné navyše. Niečo trvácne, súce na založenie do archívu pre budúce generácie.

Mladý starosta známej šarišskej obce ležiacej na východnom úpätí pohoria Branisko, za pomoci niekoľkých nadšencov vydal v decembri 1995 prvé číslo miestneho časopisu Spravodaj Branisko. Vychádza raz za štvrťrok na ôsmich stranách v náklade 650 kusov. Zo skromnosti nám jeho hlavný tvorca povedal iba toľko, že prvé číslo tvoril celý mesiac november doma na počítači a vytlačil na kopírke. Originálny a svojrázny predvianočný darček - tlačené slovo do každej poštovej schánky zadarmo - prijali jeho rodáci a spoluobčania nanajvýš priaznivo. To ho spolu s členkami redakčnej rady - Dankou Dutkovou a Mgr. Helenou Hajdučinovou podnietilo k trvalej redakčnej práci na tvorbe ďalších čísel časopisu.

Aj najnovšie číslo Spravodaja Branisko, ktoré vyšlo v marci 1999 presviedča, že miestne noviny obce Široké sa už v mnohom odpútali od amaterizmu a sú pre každého občana vskutku zaujímavým informačným dokumentom. Zaujali v ňom napríklad výsledky decembrových komunálnych volieb v obci, správa o prvom zasadnutí obecného zastupiteľstva v novom volebnom období, nahliadnutie do obecnej kroniky, ba aj informácia o tom, aké priezviská sa v Širokom vyskytujú od dávnej minulosti najčastejšie. V čísle nechýba ani štatisktika, kto sa v poslednom období v obci narodil, kto umrel i kto je životným jubilantom. Veselú atmosféru predpovedá článok o pripravovaných celoobecných oslavách Dňa matiek v máji 1999.
 
 
Prešovský VEČERNÍK, 6.11.1998: Aká hlava obce také i premeny v nej 


Najväčšia obec nášho okresu, Široké, sa v posledných rokoch dostáva do povedomia nielen blízkeho regiónu. A nielen tým že za jej humnami prebiehajú banské práce na hĺbení prvého diaľničného tunela na Slovensku či diaľničným obchvatom, ktorý ju doslova zo dňa na deň ekologicky poľudštil. Aj samotná obec totiž zaznamenáva hmatateľné zmeny. Spomeňme napr. ukončený vodovod a plynofikáciu, ďalej súčasné budovanie kanalizácie a čističky odpadových vôd /spoločne s Fričovcami, Šindliarom a Lipovcami/ položenie 950 metrového asfaltového koberca na pôvodný hlavný cestný ťah, obnovenie chodníkov v celkovej dĺžke 2,3 km, budovanie na dnešné pomery veľkej materskej školy /pre 90 detí/či finišovanie na moste do budúcej obytnej zóny. Na koniec výpočtu som si nechal najčerstvejšiu udalosť obce - ukončenie prístavby a rekonštrukcie zdravotného strediska. Tento pekný objekt slávnostne odovzdal do užívania trom lekárom /všeobecný pre dospelých, všeobecný pre deti a dorast i stomatológ/ a 2297 občanom obce i ďalším z Fričoviec, Víťaza, Ovčieho a Šindliara 29. októbra prednosta OÚ Ing. Emil Blicha. Interesantná aj na tejto vyše miliónovej stavebnej akcii obce je skutočnosť že ju realizovali domovskou firmou /Stavrek/ a s domácimi pracovníkmi v rekorde krátkom čase od 6. júla do 22 októbra t.r. A to je čo povedať. Darmo, aká hlava obce také i premeny v nej. 


 

Prešovský VEČERNÍK, 15.5.1998: V Širokom sa rodí tradícia 


Matku, ako nositeľku života si uctili občania Širokého počas nedeľňajších celoobecných osláv. Do kultúrneho domu sa zišlo takmer päťsto občanov prevažne žien, ktorým bol venovaný vyše dvojhodinový kultúrny program. Prezentovali sa v ňom žiaci materskej školy, základnej školy a tiež žiaci ZUŠ Mikuláša Moyzesa Prešove - pobočky v Širokom. Program začal, i ukončil Peter Ondria z Víťaza, známy napodobňovateľ Luisa Amstronga. V oficiálnej časti osláv bola udelená Cena obce Široké najstaršej občianke, 96 - ročnej p. Paulíne Jenčovej, ďalej dvom matkám desiatich detí a dvom darkyniam krvi, držiteľkám zlatej Jánskeho plakety. K dobrej atmosfére osláv prispelo aj žrebovanie tomboly, ktorá pozostávala zo siedmych hodnotných cien. Žrebovali sa súpisné čísla domov a výherkyne neskrývali svoju radosť. Pre všetky ženy, staršie ako 18 rokov, aj keď zatiaľ ešte nie sú matkami, pripravil Obecný úrad darček, ktorý obdržali pri odchode z osláv. Tento celoobecný sviatok svojou účasťou poctil aj prednosta OÚ v Prešove Ing. Emil Blicha.


 

Prešovský VEČERNÍK, 8.12.1995: Široké "dostane" lekáreň 


V súvislosti s tým, že 20 novembra t.r., po kontrole z Ministerstva zdravotníctva SR a zo Štátneho ústavu na kontrolu liečiv v Bratislave, pozastavil všeobecný štátny lekár v Širokom vydávanie liekov, začala sa v obciach z obvodu tohto zdravotníckeho strediska petičná akcia, iniciovaná širockým obecným úradom. "Obrátili sme sa aj priamo na ministra zdravotníctva MUDr. Ľubomíra Javorského," informoval nás včera popoludní starosta Širokého Ing. Stanislav Bartoš. "V stredu nás prijal. Boli so mnou starosta Víťaza Peter Magda a starosta Lipoviec Anton Harkabus. Prístup ministerstva k riešeniu problému nám milo prekvapil. Dozvedeli sme sa, že neexistuje iná možnosť, iba zriadiť v našej obci lekáreň. Vedúci pracovníci ministerstva nám sľúbili pomoc. Nechcem byť optimista, ale myslím si, že 1. februára 1996 by lekáreň - aspoň so sortimentom základných liekov - mohla byť otvorená." Novú lekáreň by mal prevádzkovať súkromný lekárnik z Prešova, no uvedenie jeho mena považoval včera širocký starosta ešte za predčasné. Spomenutú petíciu podpísalo 1099 občanov Širokého, Víťaza, Šindliara, Fričoviec, Ovčieho i zopár obyvateľov Lipoviec.


 

Prešovské noviny, 15.8.1995: Ocenenie slávnym rodákom 


Prítomní aj predseda Ústavného súdu SR akademik Milan Čič a prednosta OÚ Ing. Igor Máthé.

Od piatku až do nedeľnej noci pokračovali veľkolepé oslavy, počas ktorých si obyvatelia Širokého pripomenuli 675. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Na oslavách okrem srdečného prijatia rodákov žijúcich vo všetkých kútoch Slovenska, privítali predsedu Ústavného súdu SR akademika Milana Čiča spolu s prednostom OÚ v Prešove Ing. Igorom Máthém. V úvode slávnostného zhromaždenia Milan Čič odhalil nový erb a vlajku obce. Potom z rúk starostu Ing. Stanislava Bartoša prevzalo päť miestnych rodákov Cenu obce a ďalší ďakovné listy.