O obci

Obec Široké leží asi 25 km západne od okresného mesta Prešov na hlavnej spojnici medzi Prešovom a Popradom z východnej strany pohoria Branisko. Má rozlohu 25,789 km2 a žije v nej 2483 obyvateľov. Priemerná nadmorská výška zastavanej časti obce je 514 m. Obec má miestnu časť s názvom Pod Braniskom. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1320. Starostom je šieste volebné obdobie nezávislý kandidát Ing. Stanislav Bartoš.

Obec Široké je najľudnatejšia a najrozvinutejšia obec západnej časti okresu Prešov a to najmä z hľadiska infraštruktúry, podnikateľských aktivít a kvality života. Má priame napojenie na diaľnicu D I, neustále rastie čo do počtu obyvateľov aj do veľkosti výstavbou rodinných domov a podnikateľských prevádzok.

 

V centre obce upútajú návštevníkov veľké budovy kultúrno-obchodného strediska, budova COOP Jednoty SD a polyfunkčný objekt. V ňom je umiestnené zdravotné stredisko, lekáreň, Základná umelecká škola v Širokom – všetky tieto inštitúcie sa tam presťahovali zo starých objektov, ďalej  je tam rýchla zdravotná služba, 6 obecných nájomných bytov, kaderníctvo, obchodná prevádzka, bankomat a garáže.

V nádherne zrekonštruovanom Rímskokatolíckom farskom kostole sv. Mikuláša je zachovaný posmrtný epitaf z červeného mramoru biskupa Ladislava Širokayho – širockého rodáka z r. 1487.

 

Z ďalších významnejších budov v obci môžeme spomenúť vozáreň u Dutka, zapísanú v zozname NKP, budovu základnej školy, materskú školu, polyfunkčný objekt Kamienok, kaplnku Povýšenia sv. kríža na cintoríne, dom smútku, budovu farského úradu, futbalový štadión a rozostavanú budovu obecného športového a oddychového centra.


V obci sa zachovali aj dve historické slnečné hodiny.

20.11.1997 začali motoristi používať novopostavenú diaľnicu, poza našu obec, ktorá ústí do prvého diaľničného tunela na Slovensku – tunela Branisko. Do užívania bol slávnostne odovzdaný 29.6.2003


Okolie obce a hornatý terén pohoria Branisko poskytuje vhodné podmienky na pešiu turistiku, cykloturistiku a biatlonové trate. Novovybudovaný športový štadión podporuje rozvoj nielen futbalu. Obec sa môže pochváliť aj náročnou motokrosovou traťou, na ktorej sa konajú rôzne majstrovské preteky v motokrose a tiež prvou obecnou či mestskou menou na Slovensku - Širockým sokolom.


Štát: Slovensko
Región: Šariš
Okres: Prešov
Nadmorská výška: 514 m
Súradnice: 49° 0′ 0″ N, 20° 56′ 0″ E
Satelitný pohľad Google
Rozloha: 25,8 km2
Population: 2475 (01/2018)
Hustota obyvateľstva: 95 / km2

Kontakt:
Obecný úrad Široké
Široké 118
08237 Široké
Starosta: Ing. Stanislav Bartoš (NEKA)
webová stránka: www.siroke.sk
e-mail: obec@siroke.sk
telefón: 051 7911 102
fax: 051 7911 266
PSČ: 082 37

Fotogaléria