Odpustová slávnosť Povýšenia sv. kríža na cintoríne v Širokom
Niet na svete človeka, ktorý by nevedel, čo je to kríž, ako vyzerá a čo znamená. Pre niekoho je to len módny doplnok, ale keďže kríž je symbolom Krista, chorý človek či utrápený životom, ktorý sa pod ním modlí za svoje uzdravenie a zlepšenie svojej situácie, v ňom vidí nádej...
Kde inde sa nájde spolu také množstvo krížov ako na cintoríne ?
Dôkazom toho, že aj Širočania majú kríž v úcte, je každoročná slávnosť Povýšenia sv. Kríža v kaplnke na cintoríne. 14. september 2011 bol však niečím výnimočný. Odpustová slávnosť bola spojená so slávnostným ukončením výstavby chodníkov na cintoríne. Sme všetci nesmierne radi, že po dlhých rokoch trápenia sa v nepriaznivom teréne, ktorý bolo treba zdolávať každou návštevou cintorína, hlavne za nepriaznivého počasia, sa podarilo obci vybudovať krásne priestranné chodníky, ľahšie a bezpečnejšie sprístupniť tým každú jeho časť, navyše vytvoriť pietne miesto, kde sa môžu občania zastaviť, zapáliť sviečku, pomodliť alebo len tak rozjímať a pospomínať na svojich blízkych zosnulých, ktorí si zaslúžia toto dôstojné miesto večného odpočinku.
Slávnosť nám otvoril a celú obohatil Zbor sv. Valentína v Širokom na čele s dirigentkou Mgr. Julianou Mihaľovou, tiež spevom okrášlil Ondrej Nehila za hudobného sprievodu riaditeľky ZUŠ v Širokom Mgr. Lenky Nehilovej a moderovala ju Mgr. Helena Hajdučinová. Pozvanie prijali starostovia so svojimi delegáciami z našich partnerských obcí - Starej Bystrice, Slovenskej Ľupče, poľskej Gminy Brzyska a ukrajinského mesta Rudky, a susedných obcí - Fričoviec, Štefanoviec a Hendrichoviec.
Po privítaní všetkých hostí a dojímavom príhovore nášho p. starostu Ing. Stanislava Bartoša spolu so zástupkyňou obce Ing. Annou Bartkovou symbolicky položili poslednú chýbajúcu dlaždicu v chodníku, na ktorej je erb obce spolu s rokom ukončenia výstavby - 2011. Potom nasledovalo uloženie schránky pre budúce generácie. Obsahuje toto: Stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie, pozvánka na slávnosť ukončenia chodníkov, bulletin k stavbe, 17 fotografii z výstavby, 3 fotografie pohľad na obec, vlajočka obce, minca - širocký sokol, pohľadnica, brožúrka o histórii obce, bulletin k ukončeniu polyfunkčného objektu a sprievodný list tohto znenia:
Všetkých Vás srdečne pozdravujem. Dnes 14.septembra 2011 je streda a my všetci Širočania, spolu tu s našimi hosťami - partnermi, slávnostne ukončujeme obnovu cintorína a výstavbu chodníkov na našom cintoríne. Dnes vôbec netušíme, kedy ste túto schránku s odkazom pre budúce generácie otvorili a kto ste. Prosíme Vás však, aby ste ju odovzdali vrcholným predstaviteľom obce Široké alebo úradu, ktorý spravuje obec Široké. Vôbec netušíme, kto ste a ktorý rok práve žijete, možno je doba nedávna od tej našej a možno už prešlo 100 aj viac rokov. Napriek tomu veríme, že chodníky, ktoré sme v roku 2011, postavili Vám dobre slúžia. Veríme, že si na nás, ktorí sme sa väčšou či menšou mierou pričinili o rozvoj Obce Široké v prvých rokoch 21. storočia aspoň pri tejto príležitosti spomeniete.
Všetko dobre, veľa krásneho vo Vašej dobe. Nech aj Vám všemohúci Boh dá toľko šťastia a radosti zo života, ako ho doprial nám, keď sme sa dožili tohto krásneho dňa. Ing. Stanislav Bartoš - starosta obce Široké
Na druhej strane tohto listu je 10x napísané: Prosíme Vás, odovzdajte túto schránku vrcholným predstaviteľom obce Široké.
Na novom pietnom mieste sa zapálila prvá sviečka a zástupcovia partnerských obcí: Pavol Bartek, Miroslav Macák, Rafal Papciak, a Taras Marijanovič Kurilo (Тарас Маряновuч Курuло) prestrihli pásku - oficiálne odovzdali chodníky do užívania. Svätú omšu celebroval hosť vdp. Jozef Skupín, sudca Spišského diecézneho súdu spolu s koncelebrantom - našim duchovným otcom vdp. Miroslavom Kyšeľom. Počas nej zároveň posvätili nové chodníky.
Na tejto našej oslave si všetci prítomní mali možnosť uvedomiť Božiu blízkosť, v tej podobe, že aj napriek vyčíňaniu počasia, nám bolo zázrakom dopriate ju urobiť vonku podľa tradície - slávnostne i dôstojne.
Po ukončení sv. omše sa občania mohli ponúknuť pripravenými kysnutými koláčikmi a na pamiatku dostali bulletin, v ktorom okrem fotografií z výstavby aj dokončených chodníkov je popis prác a fakty:
Chodníky na cintoríne v Širokom
Neoddeliteľnou súčasťou každej obce je miesto pre večný odpočinok. Aj keď cintoríny neboli vždy umiestňované na okraji obcí, poväčšine sa zakladali na hospodársky menej využiteľných plochách. Prvým miestom, kde sa v našej obci pochovávalo, bolo okolie kostola. Niekedy po roku 1775, keď bolo vydané nariadenie o zakladaní cintorínov mimo obydlí, ustupuje pochovávanie okolo kostola. V roku 1824 bola na východnom svahu za kostolom postavená hrobka s kaplnkou v neogotickom slohu pre mladú Annu Hedry. Práve rodu Hedry patrili v tom čase pozemky dnešného cintorína. Pod kaplnkou boli vysadené lipy, ktoré boli začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia spílené a nahradené smrekmi a tujami. V roku 1980 sa na cintoríne vybudoval vodovod.
Výmera celej vyčlenenej plochy pre cintorín je približne 16 600 m2, z čoho sa na samotné pochovávanie doteraz použilo približne 10700 m2. Priemerné prevýšenie plochy cintorína je 17 %.
S úpravou chodníkov na cintoríne sa začalo v auguste 2010. Najprv bolo potrebné vymeniť 30 rokov staré kovové vodovodné potrubie za nové z polyetylénu. Vybudovala sa kanalizácia na odtok vody zo zdrojov vody, ako aj z roštov zabudovaných v chodníkoch. Hlavné komunikačné chodníky boli po zhotovení podkladných vrstiev a vybetónovaní, vydláždené vysoko protišmykovými dlaždicami značky Semmelrock. Konkrétne ide o vzor Pastella. V pravo pod kaplnkou vzniklo pietne miesto. Pri schodoch sú osadené zábradlia z nehrdzavejúcej ocele. Kvôli výstavbe bolo potrebné odstrániť niekoľko tují, 2 stromy pri kaplnke, jedno hrobové miesto a presunúť 4 pomníky na starých hroboch. Vybudovali sa oporné múry v dĺžke 144 m. Chodníky sú zhotovené v takej šírke, aby sa mohla bezproblémovo v čase pohrebu ručne niesť rakva so zosnulým od domu smútku čím bližšie k hrobu. Prístupová cesta k domu smútku a časť oplotenia cintorína prešla tiež rekonštrukciou. Doplnili sa 3 stĺpy osvetlenia cintorína, na odber vody sú inštalované 3 vkusné výpusty a po cintoríne sú aj 4 nové body napojenia na elektrickú sieť.
Chodníky na cintoríne podobne ako iné stavby v našej obci boli zo strany „večných" odporcov skritizované už v samom začiatku výstavby. Aj v predvolebnej kampani pred komunálnymi voľbami v roku 2010 bola táto stavba zatracovaná. No už prvá jeseň a hlavne zima vyvrátila predpovede kritikov. Opak sa stal pravdou a chodníky úplne zmenili tvár nášho cintorína a neporovnateľne zlepšili pohyb po ňom počas celého roka.
Stavba chodníkov bola financovaná iba zo zdrojov obecného rozpočtu, bez žiadnych dotácií, bez darov či iných cudzích zdrojov.
Stavbu zhotovili hlavne živnostníci zo Širokého, dôchodcovia, pracovníci aktivačných prác, zamestnanci obce a brigádnici
Fakty:
Projektant: Hydroarch, s.r.o. Prešov
Stavebné povolenie vydané dňa: 4.9.2009
Začiatok výstavby: 16.8.2010
Ukončenie výstavby: 30.8.2011
Kolaudačné rozhodnutie vydané dňa: 31.8.2011
Náklady na výstavbu chodníkov: 153 000 €
Počet vybudovaných schodov: 79
Dĺžka vybudovaných oporných múrov: 144 m
Dátum vloženia:
8. 4. 2020 16:11
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 4. 2020 16:19
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 4. 2020 16:19