Obec Široké
ObecŠiroké

Nebeské divadlo zo Širokého

Plejády (M45)

Galaxie, hmloviny, planéty či kométa, ktoré je možné pozorovať a odfotiť aj od nás zo Širokého.

Každý z nás, kto sa pozrie v noci na oblohu zo Širokého, môže vidieť stovky hviezd. Málo kto ale vie, čo všetko sa na tej oblohe okrem hviezd a pár planét skutočne nachádza. Existuje veľa objektov, ktoré môžeme vidieť aj voľným okom. Už cez malý teleskop alebo poľovnícky ďalekohľad je možné vidieť desiatky zaujímavých objektov. No a pomocou teleskopu s fotoaparátom, trochou technickej zručnosti a vytrvalosti, je možné aj z obyčajnej záhrady v Širokom zachytiť neuveriteľne nádherné hmloviny či galaxie. Desiatky až stovky niekoľko minútových expozícií vedia odhaliť fantastické obrazce, ktoré sú našim očiam úplne skryté.

V galérii nižšie môžete vidieť výber fotografií, ktoré som za posledné obdobie vyhotovil z našej obce. Ide o hmloviny, galaxie, planéty ale aj kométu či starý-známy Mesiac.

 

Galaxia Andromeda (M31): Táto obrovská galaxia je 4x väčšia ako Mesiac a je viditeľná aj voľným okom v súhvezdí Andromeda na jeseň. No len ako jemný sivý mráčik. Andromeda sa zrazí s našou galaxiou o 4,5 miliardy rokov.

Galaxia Andromeda (M31)

 

Veľká hmlovina v Orióne (M42): Túto hmlovinu je možné vidieť taktiež voľným okom bez ďalekohľadu v súhvezdí Orión v zime. Jedná sa o miesto s obrovským množstvom plynov vodíka (červená farba) či kyslíka (modrá farba), kde sa rodia nové hviezdy. S obyčajným statívom a zrkadlovkou si ju vie vyfotiť v podstate každý.

Veľká hmlovina v Orióne (M42)

 

Riasová hmlovina alebo aj Metla čarodejnice (C34): Ide o pozostatok po supernove (výbuchu hviezdy) v súhvezdí Labuť. Nádhernú kombináciu červenej (vodík) a modrej (kyslík) odhaľujú špeciálne fotografické filtre, ktoré prepúšťajú iba isté vlnové dĺžky svetla. Vďaka nim je možné zachytiť túto veľmi jemnú hmlovinu.

Riasová hmlovina alebo aj Metla čarodejnice (C34)

 

Plejády alebo aj Kuriatka (M45): Hviezdokopa viditeľná aj voľným okom na jeseň ako zhluk hviezd v súhvezdí Býk. Táto otvorená hviezdokopa je spojená s reflexnou hmlovinou, kde častice prachu osvetľujú hviezdy z tomto regióne.

Plejády alebo aj Kuriatka (M45)

 

Východná časť riasovej hmloviny alebo aj Netopieria hmlovina (C33): Taktiež pozostatok po supernove v súhvezdí Labuť. Ide o jemnú hmlovinu, kde prevažuje červený vodík a modrý kyslík, ktorú je možné zachytiť iba cez špeciálne filtre.

Východná časť riasovej hmloviny alebo aj Netopieria hmlovina (C33)

 

Hmlovina Čarodejník (NGC 7380): Keď sa na túto hmlovinu zapozeráte, mali by ste vidieť čarodejníka. Špicatý klobúk, hlava, oko/oči, ľavá ruka, trochu aj jeho pravá ruka a niečo ako plášť. Nachádza sa v súhvezdí Cefeus.

Hmlovina Čarodejník (NGC 7380)

 

Hmlovina Pacman (NGC 281): Táto hmlovina pripomína známu postavičku z videohry Pacman. Nie sú to jej skutočné farby (v skutočnosti je celá červená). Táto paleta farieb modrej a zlatej sa nazýva Hubblová paleta (keďže v tejto palete fotí Hubblov teleskop). V tejto falošnej reprezentácii farieb je tak možné vidieť viac detailov hmloviny, čo má väčší prínos pre vedeckú komunitu.

Hmlovina Pacman (NGC 281)

 

Hmlovina Severná Amerika (NGC 7000): Jedna z najväčších hmlovín na oblohe v súhvezdí Labuť. Je tak veľká, že sa nevošla do záberu. Na fotke je vidieť doslova červené more vodíka, ktorého je v danej oblasti viac než dosť.

Hmlovina Severná Amerika (NGC 7000)

 

Hmlovina Pelikán (IC 5070): Hmlovina, ktorá sa nachádza hneď vedľa hmloviny Severná Amerika v súhvezdí Labuť. Vďaka množstvu vodíka v tejto oblasti je aj táto hmlovina červená.

Hmlovina Pelikán (IC 5070)

 

Kométa C/2020 F3 NEOWISE: Kométa s veľkým chvostom, ktorý sa ani nezmestil na fotografiu. Kométu bolo vidieť aj voľným okom v Júli 2020. Išlo o jednu z najväčších a najjasnejších komét za posledné roky.

Kométa C/2020 F3 NEOWISE

 

Vírová galaxia (M51): Galaxia sa nachádza v súhvezdí Poľovné psy. Ide vlastne o dve galaxie, ktoré sa pomaličky spájajú. Nejde o žiadnu dramatickú zrážku, ale o pokojné splynutie dvoch galaxií do jednej.

Vírová galaxia (M51)

 

Bodeho galaxia (vpravo) a galaxia Cigara (vľavo) (M81 M82): Tieto galaxie ležia v súhvezdí Veľká medvedica (Veľký voz). Tvoria pekný pár zaujímavých galaxií. Asi je jasné, že po čom je pomenovaná galaxia Cigara. Bodeho galaxia je pomenovaná po jej objaviteľovi.

Bodeho galaxia (vpravo) a galaxia Cigara (vľavo) (M81 M82)

 

Mesiac: Myslím, že tejto objekt nemusím predstavovať. Zatiaľ kráčalo po Mesiaci 12 ľudí. V najbližších rokoch sa plánujú nové misie, kedy znova po dlhých desaťročiach budeme chodiť po povrchu. Taktiež sa tam začne stavať základňa na povrchu, ale aj orbitálna stanica. Tá bude slúžiť ako zastávka na ceste k Marsu a iným objektom v rámci Slnečnej sústavy.

Mesiac

 

Jupiter: Najväčšia planéta v Slnečnej sústave. Viditeľná cez malý teleskop, alebo voľným okom ako jasná hviezda. Zatiaľ má objavených okolo 80 mesiacov. Planéta nemá pevný povrch a rýchlosti vetra v známej Veľkej červenej škvrne dosahujú 400-650 km/h. Škvrna sa ale pravdepodobne zmenšuje. O 100 rokov ju už možno nebudeme vidieť.

Jupiter

 

Saturn: Asi najkrajšia planéta v Slnečnej sústave. Má viac ako 150 objavených mesiacov a prstence z kúskov komét, asteroidov a ľadu, ktoré je možné vidieť už cez malý teleskop. Sklon prstencov sa mení. Raz za 14 rokov je sklon taký, že sa z nášho pohľadu zdanlivo stratia.

Saturn

 

Viac fotiek ako aj videá nájdete tu na mojom instagrame: Martin Timko

Fotografie v lepšej kvalite a väčšom rozlíšení (ale stále komprimované v JPEG kvalite) je možné nájsť tu.

 

Dátum vloženia: 15. 4. 2022 17:38
Dátum poslednej aktualizácie: 22. 6. 2022 7:14
Autor:

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Anketa

Aktuálne počasie

dnes, streda 28. 9. 2022
mierny dážď 16 °C 8 °C
štvrtok 29. 9. silný dážď 12/10 °C
piatok 30. 9. mierny dážď 15/10 °C
sobota 1. 10. mierny dážď 14/11 °C

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Info o občanoch


Info o občanoch

Úmrtia


Info o občanoch

Odpad


Odpad

Voľby


Voľby

 • 1. písomná zmienka roku 1320

  1. písomná zmienka roku 1320

 • 2483 obyvateľov

  2483 obyvateľov

 • Kultúrne-obchodné stredisko

  Kultúrne-obchodné stredisko

 • COOP Jednota

  COOP Jednota

 • Zdravotné stredisko

  Zdravotné stredisko

 • Lekáreň

  Lekáreň

 • ZUŠ

  ZUŠ

 • Zdravotná služba

  Zdravotná služba

 • Kostol sv. Mikuláša

  Kostol sv. Mikuláša

 • Slnečné hodiny

  Slnečné hodiny