Nebeské divadlo zo Širokého
Každý z nás, kto sa pozrie v noci na oblohu zo Širokého, môže vidieť stovky hviezd. Málo kto ale vie, čo všetko sa na tej oblohe okrem hviezd a pár planét skutočne nachádza.
Kombináciou teleskopu a astro-fotografickej kamery je možné aj z obyčajnej záhrady v Širokom zachytiť neuveriteľne nádherné hmloviny či galaxie. Desiatky až stovky niekoľko minútových expozícií poskladaných do niekoľko hodinových fotografií dokážu odhaliť fantastické obrazce, ktoré sú našim očiam úplne skryté.
V galérii nižšie môžete vidieť výber fotografií, ktoré som za posledné obdobie vyhotovil z našej obce. Ide o hmloviny, galaxie, hviezdokopy, planéty ale aj kométu či starý-známy Mesiac. Dokonca sme mohli minulý rok sledovať aj Polárnu žiaru. Všetky moje fotky ako aj videá nájdete na mojom Instagrame: Martin Timko https://www.instagram.com/_matogolf_/
Hmlovina Medúza (IC 443): V súhvezdí Blíženci nájdeme aj takúto hmlovinu. Nádherný pozostatok po výbuchu hviezdy, supernove. Tvarom skutočne pripomína medúzu.
Hmlovina Srdce (IC 1805): Naozaj nádherná hmlovina v súhvezdí Kasiopeja. Je tak obrovská, že som sa rozhodol zachytiť iba stred. Teda samotné srdce hmloviny Srdce.
Hmlovina Polmesiac (C27): Jedna z najkrajších hmlovín, ktoré som zatiaľ fotil. Jemné mračná hviezdneho prachu v súhvezdí Labuť, ktoré vyzerajú ako mozog.
Hmlovina Rybia hlava (IC 1795): Ďalšia nádherná hmlovina v súhvezdí Kasiopeja. Veľmi dynamická kombinácia svetla a tmy/tmavých častí hmloviny. Naozaj krásna kombinácia. A ešte k tomu to naozaj vyzerá ako ryba.
Pickeringov trojuholník (NGC 6979): Absolútne dychberúca hmlovina v súhvezdí Labuť. Nádherná kombinácia červeného vodíka a modrého kyslíka vytvorená výbuchom hviezdy.
Hmlovina Sloní chobot (IC 1396): Medzihviezdny prach, ktorý pripomína sloní chobot v súhvezdí Cefeus.
Hmlovina Konská hlava (Bernard 33) a Plamenná hmlovina: Konská hlava je jednou z najznámejších hmlovín v histórii. Ak ste videli snímky z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu, určite ste videli aj túto. Nachádza v Orióne hneď vedľa veľmi jasnej hviezdy s názvom Alnitak.
Hmlovina Severná Amerika (NGC 7000): Táto hmlovina je extrémne veľká. Zaberá na oblohe rozlohu šestnástich splnov Mesiaca. Rozhodol som sa zachytiť iba malú časť, ktorá sa volá Cygnus Wall - Labutia stena. Hmlovina sa rozprestiera v súhvezdí Labuť.
Východná časť riasovej hmloviny alebo aj Netopieria hmlovina (C33): Taktiež pozostatok po supernove v súhvezdí Labuť. Ide o jemnú hmlovinu, kde prevažuje červený vodík a modrý kyslík.
Hmlovina Horiaca hviezda (IC 405): Krásne mračná plné červeného vodíka v súhvezdí Povozník. Naozaj to pripomína oheň kdesi vo vesmíre.
Veľká hmlovina v Orióne (M42): Túto hmlovinu je možné vidieť voľným okom bez ďalekohľadu v súhvezdí Orión v zime. Jedná sa o miesto s obrovským množstvom plynov, kde sa rodia nové hviezdy. S obyčajným statívom a zrkadlovkou si ju vie vyfotiť v podstate každý.
Hmlovina Tulipán (Sh2-101): Pekná hmlovina v zlatistých farbách, ktorá pripomína tulipán v súhvezdí Labuť.
Hmlovina Pelikán (IC 5070): Ďalšia pekná hmlovina v súhvezdí Labuť. Ak privrieme všetky oči a uši, možno sa naozaj podobá na pelikána.
Západná časť riasovej hmloviny alebo aj Metla čarodejnice (C34): Ide o pozostatok po supernove v súhvezdí Labuť. Nádherná kombinácia červenej a modrej.
Hmlovina Čarodejník (NGC 7380): Keď sa na túto hmlovinu zapozeráte, mali by ste vidieť čarodejníka. Špicatý klobúk, hlava, oko/oči, ľavá ruka, trochu aj jeho pravá ruka a niečo ako plášť. Nachádza sa v súhvezdí Cefeus.
Galaxia Veterník (M101): Jedna z najkrajších galaxií na oblohe v súhvezdí Veľká medvedica (Veľký voz). Miliardy a miliardy svetov na jednej fotke.
Galaxia Andromeda (M31): Táto obrovská galaxia je na oblohe niekoľkonásobne väčšia ako Mesiac a je viditeľná aj voľným okom v súhvezdí Andromeda na jeseň ako jemný sivý mráčik.
Vírová galaxia (M51): Galaxia sa nachádza v súhvezdí Poľovné psy. Ide vlastne o dve galaxie, ktoré sa pomaličky spájajú.
Bodeho galaxia (vpravo) a galaxia Cigara (vľavo) (M81 M82): Tieto galaxie ležia v súhvezdí Veľká medvedica (Veľký voz). Tvoria pekný pár zaujímavých galaxií.
Galaxia Ihla (C38): Unikátna galaxia v súhvezdí Vlasy Bereniky. Z nášho pohľadu je pod takým uhlom, že to vyzerá ako ihla. Taktiež je na fotke vidieť ešte niekoľko ďalších maličkých galaxií.
Hviezdokopy M35 a NGC 2158. Aj hviezdokopy majú svoje čaro. Jedna otvorená a hneď pri nej guľová. Tvoria naozaj peknú dvojicu v súhvezdí Blíženci.
Plejády alebo aj Kuriatka (M45): Hviezdokopa viditeľná aj voľným okom na jeseň ako zhluk hviezd v súhvezdí Býk. Táto otvorená hviezdokopa je spojená s peknou modrou reflexnou hmlovinou.
Mesiac: Myslím, že tento objekt nemusím predstavovať. Zatiaľ kráčalo po Mesiaci 12 ľudí. V najbližších rokoch sa to ale zmení. Misie Artemis majú vrátiť ľudstvo spať na Mesiac. Taktiež sa tam začne stavať základňa na povrchu, ale aj orbitálna stanica. Tá bude slúžiť ako zastávka na ceste k Marsu a iným objektom v rámci Slnečnej sústavy.
Saturn: Pre mňa najkrajšia planéta v Slnečnej sústave. Má viac ako 150 objavených mesiacov a prstence z kúskov komét, asteroidov a ľadu, ktoré je možné vidieť už cez malý teleskop.
Jupiter: Najväčšia planéta v Slnečnej sústave. Viditeľná cez malý teleskop, alebo voľným okom ako jasná hviezda. Zatiaľ má objavených okolo 80 mesiacov. Známa Veľká červená škvrna sa pravdepodobne zmenšuje. O 100 rokov ju už možno nebudeme vidieť.
Kométa C/2020 F3 NEOWISE: Kométa s veľkým chvostom, ktorý sa mi ani nezmestil do obrazu. Kométu bolo vidieť aj voľným okom v Júli 2020. Išlo o jednu z najväčších a najjasnejších komét za posledné roky.
Slnko: Takto vyzerá naše Slnko. V tejto chvíli je Slnko vo svojom maxime, ako každých 11 rokov. Môžeme na ňom vidieť viaceré škvrny či iné povrchové útvary. (Trochu som pridal žltej farby. V skutočnosti je biele.)
Čiastočné zatmenie Slnka 25.10.2022: V roku 2022 sme boli svedkami čiastočného zatmenia Slnka pozorovateľného aj zo Širokého. Takto to vyzeralo v momente kedy bolo Slnko zakryté najviac (37%).
Polárna žiara 5.11.2023: Polárna žiara v Širokom. Naozaj to bolo vidieť aj okom. Nebolo jednoduché improvizovať so statívom a starým foťákom, ktorý som nepoužil roky (keďže pri fotení cez teleskop používam úplne inú techniku). Výsledok ale stál za to.
Dátum vloženia:
27. 3. 2024 15:20
Dátum poslednej aktualizácie: 27. 3. 2024 15:50
Dátum poslednej aktualizácie: 27. 3. 2024 15:50